Jak podpořit své tělo při (ne)diagnózách
Specifické situace vyžadují specifický přístup
PMS - premenstruační syndrom
PMS
PMS (premenstruační syndrom) se stal součástí ženského život a bohužel ho spousta žen považuje za něco normálního nebo dokonce za něco, co si musí protrpět. PMS se objevuje velmi často zejména u žen mezi 30. - 40. rokem života.
Některé zdroje uvádějí, že PMS ovlivňuje negativně a snižuje kvalitu života 35 - 70 % ženám v reprodukčním věku. Věř, že brát si tabletky, ležet celý den v posteli a brát si den volna, není normální. Bylo popsáno až 150 projevů PMS (dle některých zdrojů až 300) , ale to bychom mohli dát nálepku asi na cokoli. Pojďme se nyní podívat, co to vlastně PMS je, jaké jsou nejčastější symptomy a jak je možné je efektivně řešit.
Důležité je uvědomit si zejména to, že PMS se váže na fázi/dobu rámci menstruačního cyklu. Objevuje kdykoli po ovulaci. Většinou ale týden před menstruací a s menstruací nebo několik dní po jejím začátku končí. Pokud tedy to, co se nám děje nikterak s fází před menstruací nesouvisí, jedná se patrně o něco jiného než PMS.
V kontextu projevů můžeme bavit o PMT, PMS nebo PMDD
Co tyto pojmy znamenají a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
PMT (premenstrual tension)
Předmenstruační tenze je v podstatě to, že cítíme určité projevy, že menstruace přijde. Pociťuje to na sobě v podstatě každá žena.
PMS (premenstrual syndrom)
Premenstruační syndrom je něco, co náš život už určitým způsobem omezuje, žena má silnější projevy.
PMDD (premenstrual dysphoric disorder)
zde se projevují zejména velmi negativní stavy psychického rázu a jedná se už o lékařskou diagnózu a je potřeba ji řešit s lékařem, psychiatrem, psychologem.
Všechny tyto 3 stavy je možné výživou a životním stylem pozitivně ovlivnit. Všechny se chceme dostat do mírného stavu PMT - tedy situace, kdy víme, že má menstruace přijít, ale nemáme stavy, které by nás omezovaly v běžném životě.
Faktory, které často PMS podněcují
- Kouření a alkohol
- Obezita, inzulinová rezistence
- Diety se zaměřením na příliš vysoký příjem tuků nebo naopak cukrů
- Estrogenová dominance
- Vysoké stresové zatížení, chronický stres
- Chybějící klíčové nutrienty (nedostatek vyplývající z jídelníčku, zvýšeného nároku našeho těla jako je stresové zatížení, těhotenství, kojení, ...)
- Problémy se štítnou žlázou
- Nedostatek/nadbytek pohybu
Jak jsme si řekli, symptomů bylo pojmenováno až 300, nicméně jsou velmi podobné a je možné je spojit do určitých skupin. Dle zkušeností prací s klientkami a na základě příčin a důvodů, proč se ženám nepříjemné pocity spojené s PMS dějí, a také z toho potom vyplývající možnosti řešení, rozdělujeme za Výživu pro ženy symptomy do následujících kategorií:
1. UNAVENÁ MLSOUNKA
PROJEVY: Chutě, apetit, mlsná, únava - často doprovázené energetickými výkyvy, mohou se objevit i bolesti hlavy, únava, pocit na omdlení
2. TRPÍCÍ BOLESTIVKA
PROJEVY: Bolestivost - prsa, podbřišek, hlavy až migrény, zanícená akné
3. CITLIVÁ VZNĚTLIVKA
PROJEVY: Citlivost - tenze, necítím se ve své kůži, cítím napětí
4. NAFOUKNUTÁ BUBLINA
PROJEVY: Otoky, zavodnění - cítím se nafouknutá, přiberu i na váze
5. ZOUFALÁ BEZNADĚJKA
PROJEVY: Splíny, nic se mi nechce, špatné nálady až deprese
Premenstruační syndorm je rozsáhlé téma a přesahuje rámec tohoto Programu. Komplexní postup pro řešení každého jednoho typu PMS se dozvíš v Miniprogramu Život bez PMS, který Ti krásně doplní vše, co jsi získala v tomto Programu.
Všechny výše zmíněné stavy, diagnózy a problémy jsme otevřeli a nastínili možné příčiny i návrhy řešení. Určitě je ale vždy důležité zohlednit svou situaci a postupovat individuálně. Určitě je na místě při komplikacích, na které nestačíš individuálně spolupracovat s lékařem, odborníkem. Neváhej se na mě obrátit s jakýmkoli dotazem, prosbou o pomoc.