Jak podpořit své tělo při (ne)diagnózách

Specifické situace vyžadují specifický přístup

Perimenopauza a menopauza

Perimenopauza a menopauza

Menopauza je oficiálně definována jako 12 po sobě jdoucích měsíců bez menstruace. Průměrný věk skutečného vstupu do menopauzy je 50 let, ale v perimenopauze (tedy období přechodu do menopauzy), kdy spousta žen zažívá právě negativní projevy změn hladin hormonů, můžeme být 2-12 let, což znamená, že s perimenopauzou se ženy setkávají cca od 40. ale někdy už od 35. roku.

Progesteron a estrogen se v průběhu menstruačního cyklu rytmicky přesouvají. Udržení rovnováhy mezi těmito dvěmi hormony nás udržuje vitální. Nicméně jak stárneme (tady myslím už právě věk 35-40 let), produkované množství hormonů se snižuje, ale hlavně může více kolísat a mohou se začít objevovat kratší cykly a další problémy související s nerovnováhou a nízkou hladinou progesteronu jako je PMS, nepravidelné cykly, návaly horka, migrény zadržování tekutin, nadýmání, podrážděnost, nekvalitní spánek, ztráta libida,...), což negativně ovlivňuje kvalitu života.

Z dlouhodobého hlediska právě v tomto období nastupuje daleko větší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, riziko vzniku osteoporózy či kognitivní úpadek.

Podpora při perimenopauze

Jak poznat, jestli se mě perimenopauza týká? Na co se v období perimenopauzy vyplatí zaměřit, co naopak raději omezit a čím si pomoci (včetně doplňků) proti nepříjemným projevům hormonálních výkyvů se dozvíš v přiloženém dokumentu.

Zjistíš také, na které klíčové kroky z Programu se zaměřit.

Všechny výše zmíněné stavy, diagnózy a problémy jsme otevřeli a nastínili možné příčiny i návrhy řešení. Určitě je ale vždy důležité zohlednit svou situaci a postupovat individuálně. Určitě je na místě při komplikacích, na které nestačíš individuálně spolupracovat s lékařem, odborníkem. Neváhej se na mě obrátit s jakýmkoli dotazem, prosbou o pomoc.