Jak podpořit své tělo při (ne)diagnózách

Specifické situace vyžadují specifický přístup

Estrogenová dominance

Estrogen a estrogenová dominance

Estrogen je základním ženským hormonem, který mají v těle všechny ženy a v menší míře i muži. Jedná se o steroidní hormon, který proniká buněčnou membránou a váže se na estrogenové receptory uvnitř buněk.

Estrogen je pro nás ženy velmi přínosný. Zajišťuje funkčnost našeho reprodukčního systému, pravidelnost menstruačního cyklu. Podílí se na vývoji děložní sliznice, dozrávání vajíčka a významnou roli hraje v těhotenství. Pozitivní vliv má také na zdraví kostí, cév a naše libido, metabolismu, .... Díky estrogenu vypadáme jako ženy - širší boky, narostou nám prsa a máme nižší ochlupení než muži.

Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech.

Rozlišujeme 3 druhy estrogenu - estradiol, estriol a estron.

Estradiol - jedná se o dominantní typ estrogenu v reprodukčním věku. K jeho tvorbě dochází zejm. ve vaječnících, ve žlutém tělísku (také ale v játrech a nadledvinách - což je důležité pro ženy v menopauze).

Estriol - je důležitý zejména v těhotenství (k jeho tvorbě dochází v placentě)

Estron - je důležitým typem estrogenu v menopauze. Kromě vaječníků je však produkován nadledvinami a podkožním tukovým vazivem.

Jak už jsme si řekli, i folikuly vylučují estrogen - konkrétně estradiol, kterému se říká "hormon štěstí", protože stimuluje náladu, libido, podporuje nurotransmitery serotoninu (štěstí, dobrá nálada) a dopaminu (motivace, požitek). Estrogen je dominantním hormonem ve folikulární fázi cyklu.

Proč je ještě estradiol důležitý? Je to zejména z důvodu jeho prospěšnosti pro kosti, svaly, mozek, spánek, srdce, pokožku, metabolismus a také je to právě on, který také posiluje citlivost na inzulín. Jeho hlavní úlohou z pohledu ženského cyklu je ale podpora růstu děložní sliznice pro uhnízdění vajíčka. Také stimuluje tvorbu cervikálního (ovulačního) hlenu, který udržuje pochvu vlhkou a zdravou bez infekce.

Rovnováha mezi estrogenem a progesteronem je velmi důležitá - estrogen např. podporuje růst prs, děložní sliznice, progesteron je zase zastavuje.

V rámci cyklu se hladiny estrogenu v těle mění - nejvyšší hladiny dosahuje před ovulací, nejnižší potom při menstruaci.

ESTROGENOVÁ DOMINANCE

Často se v dnešní době ale bavíme spíše než o nedostatku estrogenu, o estrogenové dominanci.

Ta nastává v momentě, kdy máme nadbytek estrogenu nebo je hladina estrogenu v normě, ale je doprovázena nízkou hladinou progesteronu nebo jsou estrogen a progesteron v normě, ale jejich poměr není správný. Z tohoto pohledu to bohužel naše klasická medicína často neřeší.

Příznaků estrognové dominance je spousta. Vybírám zde ty nejčastější, které můžeš při estrogenové dominanci prožívat:

  • PMS - bolesti hlavy, migrény, nadýmání
  • zadržování vody, nadýmání
  • bolestivá nebo silná menstruace
  • citlivost prsou
  • růst myomů, endometrióza, ovariální cysty
  • náladovost
  • únava, mlhavé myšlení
  • chutě na sladké, hypoglykémie
  • přibývání na váze, nárůst tuků v oblasti břicha, boků, stehen
  • nepravidelná menstruace, problémy s otěhotněním, neplodnost
  • alergie
  • autoimunitní poruchy
  • snížená chuť na sex
  • bolest svalů a kloubů
  • suché oči
  • časný nástup menstruace
  • ztráta vlasů
  • bolesti hlavy
  • nespavost
  • dysfunkce štítné žlázy
  • rakovina prsu, dělohy.

Nadbytek estrogenu je způsoben často kombinací více faktorů. Hlavní roli ale hraje oslabený metabolismus nebo nedostatečná přirozená detoxikace organismu (nedostatečná funkce jater), špatný stav našeho trávení - zejm. vyprazdňování a stav našeho střevního mirkobiomu. V perimenopauze to potom může být období zvýšenéprodukce estrogenu ve vaječnících. Na vině jsou dnes ale i xenoestrogeny (externí zdroje estrogenu - voda, plasty, kosmetika, ....). Také nadváha je častým ukazatelem toho, že žena má více estrogenu v poměru k progesteronu, než je potřeba. Je to právě tuková tkáň, která produkuje estron formou estrogenu z našich tukových buněk.

Reálně hladinu estrogenu a progesteronu ale zjistíš specificikými testy nebo z krve (nejlépe uprostřed luteinizační fáze). Z krve chceme testovat estradiol a progesteron. Přesnější jsou ale testy ze slin nebo suché moče (viz v Miniprogramu Helath monitoring).

Nízká hladina estrogenu

Tento problém není tak častý, ale objevuje se. Může na něj poukazovat slabé menstruační krvácení. Příčiny nízké hladiny jsou často nedostatečná výživa a stres. Vždy je zde podsatatné zaměřit se na to, jestli ovuluješ.

Jak na estrogenovou dominanci? Co je důležité pro podporu správného odbourávání estrogenu? To vše se dozvíš v přiloženém dokumentu.

Estrogenová dominance se promítá téměř do všech ženských problémů a onemocnění. Od PMS přes problémy s početím, neplodnost, cysty, myomy, endometriózu, PCOS až k rakovinám.

Jak na estrogenovou dominanci

Jak na estrogenovou dominanci? Jak ji řešit, co může pomoci? To vše se dozvíš v přiloženém dokumentu.

Při estrogenové dominanci je klíčové zaměřit se na podporu trávení a podporu přirozené jaterní detoxikace, které znáš z Programu.

Zvážila bych potom focus na protizánětlivé stravování a základní eliminaci.

Progesteron a jeho nedostatek

Proč je pro nás progesteron tak důležitý a jako ženy rozhodně chceme podpořit jeho dostatečnou přirozenou tvorbu??

Progesteron jehož původní význam je hormon pro udržování a podporu těhotenství ("pro-gestation") má pro nás ženy velký význam i v momentě, kdy těhotné nejsme a těhotnění neplánujeme. Pogesteron tak nějak vyvažuje estrogen a můžeme si to zjednodušeně představit tak, že má často spíše opačné účinky - podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy - např. dokáže zvýšit tělesnou teplotu právě během luteální fáze cyklu, ...

Převážná část tohoto steroidního hormonu vzniká ve žlutém tělísku (v těhotenství je také tvořen placentou, dále i nadledvinkami), což nám už na úvod říká, že pokud chceme produkovat dostatek progesteronu, je třeba zaměřit se na zdraví žlutého tělíska.

Jaké benefity tedy v kostce progesteron má a proč bychom ho měly chtít mít dostatek?

  • Podpora funkce štítné žlázy
  • Podpora spánku
  • Uklidnění nervové soustavy, lepší zvládání stresu (přeměňuje se na ALLO - Allopregnanol, což je uklidňující neurosteroid, který se v našem mozku chová jako neurotransmiter GABA - podporuje relaxaci a spánek)
  • Podpora tvorby svalové hmoty
  • Snížení zánětu
  • Ochrana před KVS
  • Zdravý cyklus
  • Prevence osteoporózy a rozdoje dalších civilizačních onemocnění ve vyšším věku
  • Přirozená ochrana před PMS
  • Reguluje krvácení během menstruace

Bohužel HA obsahuje gestageny a ne progesteron. Ty se bohužel na uklidňující allopregnanol nepřemění. Tento fakt může být potenciální příčinou úzkosti a přeměn mozku způsobené HA.

NÍZKÁ HLADINA PROGESTERONU - PŘÍČINA A PŘÍZNAKY

S nízkou hladinou progesteronu se dnes potýká bohužel spousta žen.

Nízká hladina progesteronu má často tyto 2 hlavní důvody:

  1. máš anovulační cyklus, kdy nevytváříš progesteron žádný, máš krátkou luteinizační fázi (10 a méně dní), kdy vytváříš méně progesteronu, než Tvé tělo potřebuje.
  2. Nízkou hladinou trpí často také ženy, které intenzivně cvičí více jak 4 krát týdně.

S nízkou hladinou se často setkávají ženy v perimenopauze.

Důsledky nízké hladiny progesteronu mohou být:

špatná paměť, noční pocení/návaly horka, řídnutí kostí, vrásky, bolesti hlavy, nespavost, inkontinence, bolestivý sex, nízké libido, bolest kloubů, vaginální suchost, ...

Jak zjistím, jestli je má hladina progesteronu optimální?

Příznaky nízké hladiny progesteronu z pohledu cyklu:

  • Krátká nebo žádná luteinizační fáze
  • Nízká bazální teplota v luteinizační fázi
  • Plodný cervikální hlen před menstruací (normálně houstne a je bílý)
  • Špinění nebo krvácení mimo cyklus
  • PMS, PCOS
  • Velmi silné nebo až příliš dlouhé menstruační krvácení
  • Nepravidelné cykly

Reálně hladinu estrogenu a progesteronu ale zjistíš specificikými testy nebo z krve (nejlépe uprostřed luteinizační fáze). Z krve chceme testovat estradiol a progesteron.

Další parametry, které mohou napovědět, jak jsi na tom s hladinou progesteronu

Reálně zjistíš hladinu progesteronu testy z krve (nejlépe uprostřed luteinizační fáze, což je u každé ženy individuální) - jedná se o tzv. progesteronový test. Přesnější jsou ale testy ze slin nebo suché moče (viz v Miniprogramu Helath monitoring).

Napovědět může také konzistentní růst hladiny bazální teploty v luteinizační fázi a délka luteinizační fáze minimálně 11 dní - poukazuje na vysokoou pravděpodobnost dostatku progesteronu

Nezapomínejme, že hormonální nerovnováha může pramenit nejen z nízké hladiny progesteronu, ale může jít o nepoměr progesteron:estrogen - tedy dostatek progesteronu, ale nadbytek estrogenu.

Dostatek progesteronu je přirozenou maximální podporou hormonální rovnováhy.

Jak podpořit přirozenou tvorbu progesteronu

Jak podpořit dostatečnou hladinu progesteronu - výživové + lifestyle tipy + vhodné doplňky stravy se dozvíš v přiloženém dokumentu.

Pokud by ses rozhodla jít na hormonální testy, určitě se dopředu informuj, kdy na tento test jít. Je možné si udělat jednoduše krevní testy estrogenu, progesteronu, LH, FSH v různých fázích cyklu (tzn. většinou 3 odběry). Jedná se o cenově dostupné prvotní řešení v řádech stovek až tisíc Kč.

Komplexním a nejpřesnějším testem na trhu je potom Comprehensive hormon profile a Dutch Cycle Mapping Dutch test, což jsou potom už podrobnější hormonálni těsty zaměřené na pohlavní hormony, hormony nadledvin a jejich metabolity. Detaily o testech najdeš v Miniprogramu Health monitoring, v případě potřeby mě kontaktuj na e-mail.

Má zkušenost je taková, že prvně je fajn zařadit základní opatření a detailní testování podstupovat až v momentě, kdy se nedaří zlepšit situaci nebo v momentě, kdy chceme opravdu zjistit to, co se děje co nejdříve, mít to "černé na bílém".

Všechny výše zmíněné stavy, diagnózy a problémy jsme otevřeli a nastínili možné příčiny i návrhy řešení. Určitě je ale vždy důležité zohlednit svou situaci a postupovat individuálně. Určitě je na místě při komplikacích, na které nestačíš individuálně spolupracovat s lékařem, odborníkem. Neváhej se na mě obrátit s jakýmkoli dotazem, prosbou o pomoc.