PMS TYPOLOGIE A MOŽNOSTI ŘEŠENÍ

PMS negativně ovlivňuje  a snižuje kvalitu života 35 - 70 % ženám v reprodukčním věku.

Věděla jsi ale, že PMS můžeš díky správné stravě a životnímu stylu výrazně minimalizovat nebo nezažívat vůbec?

Co je to PMS? Jak poznám, že se mě týká?

PMS (premenstruační syndrom) se stal součástí ženského život a bohužel ho spousta žen považuje za něco normálního nebo dokonce za něco, co si musí protrpět..

PMS se objevuje velmi často zejména u žen mezi 30. - 40. rokem života.

Některé zdroje uvádějí, že PMS ovlivňuje negativně a snižuje kvalitu života 35 - 70 % ženám v reprodukčním věku. Věř, že brát si tabletky, ležet celý den v posteli a brát si den volna, není normální. Bylo popsáno až 150 projevů PMS (dle některých zdrojů až 300), ale to bychom mohli dát nálepku asi na cokoli. Pojďme se nyní podívat, co to vlastně PMS je, jaké jsou nejčastější symptomy a jak je možné je efektivně řešit.

Důležité je uvědomit si zejména to, že PMS se váže na fázi/dobu rámci menstruačního cyklu. Objevuje kdykoli po ovulaci. Většinou ale týden před menstruací a s menstruací nebo několik dní po jejím začátku končí. Pokud tedy to, co se nám děje nikterak s fází před menstruací nesouvisí, jedná se patrně o něco jiného než PMS.

Nejprve si ještě řekněme, že se v kontextu projevů můžeme bavit o PMT, PMS nebo PMDD. Co tyto pojmy znamenají a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

PMT (premenstrual tension)

Předmenstruační tenze je v podstatě to, že cítíme určité projevy, že menstruace přijde. Pociťuje to na sobě v podstatě každá žena.

PMS (premenstrual syndrom)

Premenstruační syndrom je něco, co náš život už určitým způsobem omezuje, žena má silnější projevy.

PMDD (premenstrual dysphoric disorder)

Zde se projevují zejména velmi negativní stavy psychického rázu a jedná se už o lékařskou diagnózu a je potřeba ji řešit s lékařem, psychiatrem, psychologem.

Všechny tyto 3 stavy je možné výživou a životním stylem pozitivně ovlivnit. Všechny se chceme dostat do mírného stavu PMT - tedy situace, kdy víme, že má menstruace přijít, ale nemáme stavy, které by nás omezovaly v běžném životě.

Co je důležité pro identifikaci PMS?

Aktuálně neexistují žádné krevní testy, které by mohly potvrdit nebo vyvrátit PMS.

Jedinou spolehlivou metodou pro stanovení PMS se aktuálně ukázalo sledování celého cyklu (nejlépe minimálně 2-3 cykly) a zaznamenávání si poznámek a následné vyhodnocení opakujících se jevů, konzultace s lékařem, doborníkem.

Příčina PMS

Anebo proč se Ti děje to, co se Ti děje

Proč se mi to děje?

Možná se ptáš: "Proč se mi vlastně děje to, co se mi děje?"

Na čem se shoduje většina odborníků je fakt, že po ovulaci dochází k prudkým hormonálním změnám (prudce klesá FSH, LH, klesá i estrogen a naopak narůstá hladina progesteronu).

Právě tyto výkyvy mohou mít na PMS vliv a to zejména v momentě, kdy nejsou hormony v optimálním poměru, nemají správné hodnoty.

Pokud kaskáda hormonů nefunguje správně, nefungují správně ani neurotransmitery, ze kterých byl ve vztahu k PMS identifikován zejména serotonin jako chybějící (častá příčina např. depresivních stavů, PMDD)

Právě hormonální výkyvy se navzájem ovlivňují a umocňují s dalšími nerovnováhami v těle (byť jen začínajícími a z krevních testů často ne identifikovatelnými klasickou medicínou) jako je jako je nedostatečné vyživení organismu po stránce makro i důležitých mikroživin, zánětlivost, nedostatečné trávení a vstřebávání živin, problémy se zácpou nebo naopak průjmy, nedostatečná jaterní detoxikace, náběh na inzulinovou rezistenci, inklinace k problémům se štítnou žlázou atd..

Asi pro Tebe není žádnou novinkou, že v našem těle vše souvisí se vším a jakmile se objeví jedna disbalance, podmiňuje to ke vzniku návazných problémů.

Pojďme si ale pomyslně ukázat na vybrané "viníky" PMS aneb faktory , které často PMS podněcují:

  • inzulinová rezistence (vysoká hladina krevního cukru, inzulinu a celkově špatná reakce těla na cukry)
  • Diety/stravovací styly s nízkým příjmem živin a ty se zaměřením na příliš vysoký příjem tuků nebo naopak cukrů a eliminaci dalších makroživin
  • Estrogenová dominance (nadbytek estrogenu, nedostatek progesteronu nebo špatný poměr progesteronu a estrogenu)
  • Vysoké stresové zatížení, chronický stres (dneska bohužel u moderních žen nic neobvyklého)
  • Chybějící klíčové nutrienty (nedostatek vyplývající z jídelníčku, zvýšeného nároku našeho těla jako je stresové zatížení, těhotenství, kojení, ...)
  • Problémy se štítnou žlázou (spousta žen má tendence ke snížené funkci nebo má přímo už diagnostikovanou poruchu funkce ŠŽ)
  • Narušený cirkadiánní rytmus, nekvalitní spánek (např. s dětmi nebo kariérou to není vždy optimální)
  • Nedostatek/nadbytek pohybu (může znamenat i nadbytek pohybu v určité fázi cyklu, kdy bychom měly spíše odpočívat)
  • Nadváha, obezita
  • Kouření a alkohol (asi žádná novinka ženo, nicméně není překvapením, že v a po létě, kdy je k pití alkoholu na dovolených atd. větší příležitost, se spoustě žen PMS zhoršuje
  • Zvýšená zánětlivost vyplývající z několik výše uvedených faktorů včetně např. více propustně střevní bariéry (tzv. leaky gut)
  • Ano i genetika, kterou ale můžeme do velké míry ovlivnit (epigenetika)

Možná překvapivé, ale reálně se PMS může dít i ženě, která se opravdu snaží žít a jíst maximálně zdravě - problém ale často je v nedostatku určitých živin nebo nadbytku např. omega 6 mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou např. i zdravé ořechy. Poctivé ženy také někdy i nadměrně cvičí, vyvíjejí na sebe velký talk (chronický stres) atd..

Typologie PMS

Jaký typ PMS se mi děje

Jak jsme si řekli, bylo popsáno až 150 projevů PMS (dle některých zdrojů až 300), nicméně některé jevy jsou velmi podobné a je možné je spojit do určitých skupin. Dle zkušeností s klientkami a na základě příčin a důvodů, proč se ženám nepříjemné pocity spojené s PMS dějí, a také z toho potom vyplývající možnosti řešení, rozděluji za Výživu pro ženy PMS do 5 kategorií. Kategorie jsem pojmenovala tak, aby se daly lehce zapamatovat a tak nějak odlehčily situaci a co nejvíce se blížily realitě, kterou prožíváš možná i Ty.

Typologie PMS dle Výživy pro ženy

  1. Unavená mlsounka
  2. Trpící bolestivka
  3. Citlivá vznětlivka
  4. Nafouknutá bublinka
  5. Zoufalá beznadějka

Jak se do kategorie správně zařadit?

Detaily jednotlivých typů a to, jak se můžeš cítit, si pročti níže. Na základě popisu se začleň se do JEDNÉ DOMINANTNÍ KATEGORIE, která nejlépe vystihuje to, co prožíváš.

Je možné, že na Tvé příznaky bude sedět více kategorií. Neboj, není to nic ojedinělého. Většinou je ale jedna katergorie tzv. dominantní. 


1. UNAVENÁ MLSOUNKA

Co se u ní projevuje?

Chutě, apetit, mlsná, únava

Jak se tato žena cítí?

Tato žena prožívá stavy zvýšeného apetitu, kdy ji často honí i chutě na sladké, má potřebu se něčím dojídat, občas jí může přijít, že svůj apetit nedokáže ovládnout.

Tohle vše je ruku v ruce často doprovázeno energetickými výkyvy, hypoglykémií, zvýšenou únavou případně bolestmi hlavy a mohou se objevit i pocity na omdlení, letargie, zvýšené pocení, bušení srdce.

Proč se jí to děje?

Problémy, keré tato žena prožívá, většinou souvisí primárně se zhoršenou inzulinovou citlivostí v luteinizační fázi

Jaké je řešení?

Pro tuto ženu je stěžejní zaměřit se na stabilizaci hladiny krevního cukru, na posilu inzulinové senzitivity.

2. TRPÍCÍ BOLESTIVKA

Co se u ní projevuje?

Bolestivost prsou, podbřišku, hlavy až migrény, zanícená akné

Jak se tato žena cítí?

Žena, která si často nedovede předmenstruační období a první dny menstruace představit bez růžové tabletky tlumící bolest. Bolest se může objevovat v oblasti pánve a prsou, objevovat se může tlak v hlavě/migrény. Často žena zaznamenává i zhoršení akné (takové zanícené) nebo třeba zhoršení hemeroidů - pokud má.

Proč se jí to děje?

Bolesti a hormonální akné často souvisí se zánětem, nerovnováhou prostaglandinů, nadbytkem estrogenů.

Jaké je řešení?

Pro tuto ženu je stěžejní zaměřit se primárně na snížení zánětlivých procesů v těle a dále posilu hormonální rovnováhy.

3. CITLIVÁ VZNĚTLIVKA

Co se u ní projevuje?

 Tenze, necítí se ve své kůži, cítí napětí, emoční citlivost

Jak se tato žena cítí?

Pocity úzkosti, podrážděnost a náladovost není u této ženy nic neobvyklého a toto se bohužel často odráží i na vztahu k partnerovi, blízkým a dětem. Žena se tzv. necítí ve své kůži a objevuje se i přecitlivělost, plačtivost a jakési nervové napětí. Z fyzických projevů ženy této skupiny často před MS zaznamenávají bolestivé a citlivé poprsí.

Proč se jí to děje?

Příčinou stavů, které tato žena prožívá, je často nerovnováha v hormonech - konkrétně estrogenová dominance, nedostatek progesteronu.

 

Jaké je řešení?

Pro tuto ženu je často důležité vzít to celé více komplexně a zaměřit se na komplexní řešení estrogenové dominance.

4. NAFOUKNUTÁ BUBLINKA

Co se u ní projevuje?

Pocit nafouknutí, oplácanosti, přibírání na váze

Jak se tato žena cítí?

Připadá si jako nafouknutá oplácaná bublina, která ještě k tomu přibírá i na váze a to hned klidně i několik kg. Přesně tak se tato žena cítí. Zadržování tekutin a otoky nohou, břicha, případně i rukou jsou klasickým projevem tohoto typu PMS.

Proč se jí to děje?

Za tímto stavem stojí často hodně aldosteronu, který váže vodu a opět je možná i nadmíra estrogenu.

Jaké je řešení?

Pro tuto ženu je často důležité zaměřit se na správnou hydrataci a vzít to i více do hloubky a zaměřit se na řešení estrogenové dominance.

5. ZOUFALÁ BEZNADĚJKA

Co se u ní projevuje?

Apatie, špatné nálady, splíny až deprese

Jak se tato žena cítí?

Žena si někdy tyto stavy sama nedokáže vysvětlit a propadá i stavům beznaděje. Objevuje se zmatenost, plačtivost, apatie, nespavost, nízké nebo žádné libido. Žena je často ve fázi zoufalství. Krajním případem tohoto typu PMS jsou deprese a PMDD (premenstruační dysforická porucha), kterou je nutné řešit s lékařskou pomocí, psychiatrem, psychologem.

Proč se jí to děje?

U takové ženy je většinou problém na úrovni neurotransmiterů (nejčastěji nedostatek serotoninu), případně nedostatek progesteronu a často estrogenu

Jaké je řešení?

Pro tuto ženu je důležité zjistit příčinu nedostatku/nerovnováhy hormonů a pracovat na jejich balancu.

Říkáš si, že na Tebe sedí snad skoro všechno?

Rozhodně nevěš hlavu, není to nic ojedinělého a ženy zaznamenávají opravdu často více příznaků. Připrav se ale na to, že v případě více projevů je pravděpodobné, že budeš muset řešit svou situaci z více stran, hlouběji. Ráda Ti s řešením pomohu.

Co bych Ti k PMS chtěla říci?

Kdy začít svou situaci řešit?

Nejlepší je začít situaci řešit hned dnes a nečekat až se opět před menstruačními dny budeš cítit na nic. Každý měsíc máme s novým cyklem možnost na jakýsi nový start. To, jak se budeme ke svému tělu chovat v průběhu celého cyklu zejm. při menstruaci a ve folikulární fázi se potom odrazí na tom, jak se budeme cítit právě před menstruací a první dny menstruace současného a i následných 2 cyklů!

Vzhůru k řešení PMS

Nejlepší volba na startu

Jak na PMS

On- line průvodce Ti ukáže, jak mužeš krok po kroku efektivně zmírnit negativní projevy každé z typových kategorií PMS.

Svůj komfort můžeš začít zlepšosvat už dnes.

Komplexní řešení PMS

CycleSmart 

Individuální programová spolupráce a Tvůj průvodce k silnějšímu ženskému zdraví a životu bez PMS.

Objev kouzlo stravování, které Ti dodá energii a posílí Tvé ženské zdraví.

Vzkaz autorky typologie

Ing. Hana Handlíř 

Certifikovaná výživová specialistka, autorka Programu CycleSmart

Mnohé zdroje uvádějí, že PMS ovlivňuje negativně a snižuje kvalitu života 35 - 70 % ženám v reprodukčním věku. Věř, že cítit se mizerně, rušit schůzky, sedánky s kámoškou, rande, v práci být nepoužitelná nebo si dokonce brát  den volna a dopovat se růžovými pilulkami, normální není. Ani, když to dělá Tvá kamarádka.

PMS Ti jen zrcadlí to, že se ve Tvém těle děje něco, co určitě nechceš podporovat a už vůbec ne nechat rozvinout. V tomto máme my ženy oproti mužům nespornou výhodu, protože na tom, můžeme začít okamžitě pracovat a předejít tak dalším a mnohem hlubším zdravotním komplikacím v budoucnu.

Věnuj sobě čas, péči a (vy)řeš svou situaci. Věř, že si za to v budoucnu ještě několikrát poděkuješ 🙂

INFORMACE K OBSAHU

Typologie poskytuje informace z oblasti výživy a životního stylu. Nejedná se o individuální doporučení pro konkrétního jedince, a proto je s informacemi takto potřeba nakládat.

Tento materiál včetně veškerých textů, obrázků, grafik a uspořádání je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je tak chráněn autorskými právy (některé části díla mohou být také chráněny autorskými právy třetí osoby). Autor disponuje veškerými osobnostními a majetkovými právy k tomuto dílu. Autor má právo na nedotknutelnost svého díla. Bez svolení autora není nikdo oprávněn toto dílo jakkoliv měnit či jinak do něj zasahovat. Obsah díla není možno užívat, kopírovat, rozšiřovat či rozmnožovat pro komerční účely bez písemného souhlasu autora.

Zřeknutí se zodpovědnosti

Veškeré informace, doporučení a stanoviska obsažené v tomto materiálu nenahrazují lékařskou diagnózu či lékařské služby. Autor tohoto materiálu nenese žádnou právní odpovědnost za případnou škodu na zdraví účastníka průvodce/klienta způsobenou neodbornou aplikací zmiňovaných postupů, metod, rad či užíváním zmiňovaných doplňků.

Text: Hana Handlíř, na základě studia, případné zdroje uvedeny|Grafika: Hana Handlíř|Obrázky: Canva, vlastní nebo zdroje uvedeny

www.vyzivaprozeny.cz| Ing. Hana Handlíř|všechna práva vyhrazena